Az amerikai gazdaság 2019 végén még dübörgött. A republikánus képviselők adóreformjának és a kormány deregularizációs politikájának köszönhetően több lakossági csoportban történelmi mélypontra süllyedt a munkanélküliség. A járvány miatti lezárások negatív hatása után is felfelé kezdett kúszni a teljesítmény a V alakú pálya másik szárán – 2020 és 2021 fordulójára a teljes idejű alkalmazottak nagy része visszatért a munkába, ahogy az államok elkezdtek ismét kinyitni. A Munkaügyi Statisztikai Hivatal (BLS) adatai szerint az elvesztett 16,35 millió munkahelyből 10,66 milliót ismét betöltöttek, ami átlagosan havi 1,18 millió újbóli elhelyezkedést jelentett.
Joe Biden hivatalba lépésétől kezdve tavaly augusztusig ez az érték havi 410 ezer körülire zsugorodott. Emellett a BLS szerint a fogyasztóiár-index egy év alatt 7 százalékot ment fel, ami negyvenéves rekordnak számít, és messze túlszárnyalja a fizetések emelkedését. Az inflációt jól példázza az Építkezők Országos Szövetségének számítása: a faanyag drágulása miatt egy átlagos új családi ház most több mint 35 ezer dollárral többe kerül, mint egy éve. Részben a Központi Bank (Fed) elszabadult pénznyomtatási politikájának köszönhetően a Wall Street-i befektetők és nagyvállalatok ugyanakkor jelentős vagyongyarapodást könyvelhettek el.
A középosztály és az elit közötti olló kinyílását ugyan nem a Biden-adminisztráció, hanem a Covid miatti lezárás indította el, de az elmúlt egy év intézkedései – 1,2 billió dolláros infrastruktúra-csomag, az olajvezetékek építésének leállítása és az Egyesült Államok energiafüggetlenségének megszüntetése, adóemelések, a munkakeresési és a befektetői kedvet csökkentő támogatások – mind hozzájárultak, hogy a rés tovább tágult. A Newsweek magazin például megállapítja, hogy a történelem legnagyobb vagyoni átrendeződése zajlik a két társadalmi csoport között (We’re Living Through the Greatest Transfer of Wealth from the Middle Class to the Elites in History). Ma a Fed adatai alapján a felső egy százalék nagyobb tőkével rendelkezik, mint a társadalom 60 százalékát jelentő középosztály. És míg 2020 márciusa előtt 30 millió kisvállalkozás adta az amerikai GDP és munkahelyek felét, a másik ötven százalék pedig 20 ezer nagyvállalatnál koncentrálódott, szakértők szerint a mostani trendek mellett a kis- és középvállalkozások egyharmada eltűnhet.