A II. Erzsébet királynő életéről szóló életrajzi dráma, az előzetes tervek szerint hat évadon keresztül mutatja be a királynő uralkodásának fontosabb eseményeit. A 2016-ban debütáló sorozat már a kezdetektől óriási nézettségre tett szert. Ted Sarandos, a Netflix vezérigazgatója és tartalomért felelős vezetője szerint a sorozat népszerűsége évadról évadra nő, ahogy mondja: „A világ hetvenhárom millió háztartása tette A Koronát a globális kulturális korszellem részévé.”
A történet 1947-ben indul, Erzsébet – ekkor még hercegnő – és Fülöp Mountbatten esküvőjével, s végigkísér minket a világháborún, többek közt Winston Churchill és Margaret Thatcher miniszterelnökségén, a család és a haza iránti szolgálat között egyensúlyozni próbáló királynő és férje életén.
Az epizódonként tizenhárom millió dolláros költségvetésű sorozat a nézők mellett a kritikusok elismerését is elnyerte. A második évadot követően a teljes szereplői gárdát lecserélték, az évadok alatt ugyanis évtizedek kerülnek megjelenítésre, amihez illik „hozzáöregednie” a szereplőknek. „Lehet ráncokat rajzolni valaki arcára, vagy akár digitálisan öregíteni, de nem lehet az arcukba lehelni az élet fáradtságát és zúzódásait” – mondja Peter Morgan dráma- és forgatókönyvíró. „Olyan ez, mint egy váltóverseny, átadod a stafétát.” Az idén novemberben megjelenő ötödik évadban szintén új szereplőkkel találkozhat majd a közönség.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »