Amikor az addig ismert és biztonságosnak vélt világ körülöttünk gyökeresen felfordul vagy finoman szólva diszkomfortossá válik, le kell ásnunk a dolgok legmélyére. Ha túl is akarjuk élni, sőt netán sikeres túlélők szeretnénk lenni, akkor mentális stratégiát kell alkotnunk magunk számára. Érdekesnek találtam két holokausztban érintett tudós – egy világhírű pszichiáter és egy pszichológiaprofesszor – értelmezését a sikerről és a boldogulásról.
Az osztrák Viktor Emil Franklt már orvosként, férjként és apaként érte utol a vészkorszak, szeretett családját elvesztve élte túl Auschwitzot. Nemcsak túlélte a földi poklot, hanem mindeközben megfigyelte és elemezte a körülötte lévők viselkedését, reakcióit. Már közvetlenül szabadulása után előadásokat kezdett tartani, az élet értelmét igyekezett megragadni, és reménységet adni a célvesztetteknek. Elemezte a világhoz való viszony megváltozását. Úgy vélte, a régi optimizmus csupán elkábít, és csak egyfajta bárgyú fatalizmushoz vezet. Csak a pesszimizmusunkból kiindulva cselekedhetünk, kizárólag a szkeptikus beállítódás teszi számunkra lehetővé, hogy véghez vigyünk valamit. Vagyis rendkívül kritikusnak kell lennünk a körülöttünk lévő világgal kapcsolatban, ne várjuk, hogy a világ automatikusan szebb és jobb lesz. Már ekkor, 1946-ban kijelentette, hogy az általános értelemben vett haladás legfeljebb technikai haladás lehet, mindeközben az emberiség nem fejlődik.
Emiatt a sikert úgy értelmezte, mint az egyes ember, az egyén sorsában lévő fejlődést, így a sikert mindenkinek a saját mikroszintjén kell átélnie. Ahogy mondta: csak egyféle haladás létezik, az egyes ember belső fejlődése. Mindegy, hogy valaki pék, orvos, művész vagy netán munkanélküli, haldokló. Mindegy, hogy mennyi eszközt adott kezébe a sors, a kérdés, hogy hogyan él ezekkel. Képes-e önmagát túlhaladni, önös érdekén túllépve valaki más szükségét, javát a maga elé helyezni. Képes-e önzetlenül cselekedni. Amennyiben igen, értelmet nyert az élete, ez a valódi siker.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »