Míg Jack Ma, az Alibaba alapítója világszerte ismertté vált, a Tencent alapítójáról jóval kevesebbet tudni és hallani. Ennek oka, hogy Ma Huateng – ismertebb nevén Pony Ma – jóval introvertáltabb személyiség, mint Jack, és sokkal óvatosabban nyilatkozik. Ez bölcs döntés részéről, ugyanis 2020 októberében Jack Ma hónapokra eltűnt, miután a kínai bankrendszer működését kritizálta. Jack Ma azóta ,,előkerült”, azonban addig aktív nyilvános fellépéseivel szemben sokkal visszahúzódóbb lett, állítólag száműzetésbe kényszerítette a Kínai Kommunista Párt. A 2020 utáni, techcégekkel szembeni fellépést végül Pony Ma és a Tencent sem úszta meg.
Pony Ma 1971-ben született, gyermekkoráról nem sokat tudni. Tizenhárom éves volt, amikor családjával a rohamtempóban fejlődő Sencsenbe (kínai fonetikus átírás szerint Shenzenként is ismert) költöztek. Sencsen 1979-ben nyerte el a városi címet, 1980-ban pedig Kína első különleges gazdasági zónájának jelölték ki (ebben szerepet játszott, hogy Hongkong közvetlen szomszédja, és Kína a világváros ellenpólusaként kívánta felfejleszteni). A leendő Tencent-vezér itt szerezte meg diplomáját 1993-ban, számítógépes és alkalmazott mérnöki tudományokból. Első jelentősebb bevételére még gyakornokként tett szert, amikor munkáltatójának eladta részvényárfolyamok jövőbeni alakulását előre jelző, saját fejlesztésű szoftverét. Háromévnyi fizetéssel megegyező összeget kapott a programért.
A Tencentet 1998-ban alapította meg három barátjával együtt. A cég elsősorban a ’90-es években az üzleti szférában népszerű, úgynevezett csipogók internetes összeköttetésével foglalkozott. (A cég kínai neve Tengxun, amely magában foglalja Pony Ma vezetéknevének – Huateng – végződését, és azt jelenti, „gyorsan vágtázó információ”; ennek angolosított változata a Tencent.) Mellékprojektként elkezdtek egy chatalkalmazást is fejleszteni, mely gyakorlatilag az USA-ban akkoriban elterjedt ICQ nevű chat tökéletes másolata volt.