„Apa, ideadnád a slusszkulcsot? ’’ – hangzik el olykor sok családban a kérdés, és nincs is benne semmi különös. Legalábbis egy bizonyos életkor fölött. Jonathan McKee Képernyő-generáció c. könyvében eljátszik a gondolattal, hogy mit szólnánk, ha a 10 éves gyerek hozakodna elő ilyesmivel. S hogy miért pont a 10 éves? Nos, az Egyesült Államokban átlagosan ennyi idősen kapják meg a gyerekek az első okostelefonjukat. Megdöbbentő, hogy miközben egyetlen szülő sem adná oda a slusszkulcsot, hogy a gyerek elmenjen a barátaiért, találkozzon pár sráccal, akiket még sosem látott, és azt csináljanak, amit szeretnének, a szülők többsége tulajdonképpen mégis hasonlóan jár el, amikor telefont ad a gyereke kezébe. Ahogyan a vezetői engedély megszerzésének vannak feltételei, úgy szükség lenne az okostelefon használatához is egy „tanfolyamra”. A szerző szerint érdemes lenne a szülőknek képezniük magukat a témában.
Jonathan McKee mindennél fontosabbnak tartja a szülő-gyerek kapcsolat alappilléreinek – melyek a szeretet, az őszinteség, a bizalom – megerősítését. ,,Építsd a kapcsolatot, mielőtt korrigálsz. Mutasd ki a szereteted, mielőtt korlátokat állítasz fel. Erősítsd a kötődést, mielőtt határokat szabsz’’ – tanácsolja.
A képernyőhasználat azonban nemcsak az otthonokban merül fel mint probléma, hanem az iskolában is. Mit tehetnek és mit tesznek ezen a területen az oktatási intézmények itthon és külföldön?