Blaise Pascal 1623. június 19-én született Clermont-Ferrand városában. Édesanyját hároméves korában elveszítette, így ettől kezdve az Adóügyi Bíróság elnökeként tevékenykedő apa, Étienne Pascal gondoskodott a fia és két lánya neveltetéséről. A kis Blaise beteges, de korán megnyilatkozó tehetséggel megáldott gyermek volt. Nővére, Gilberte Périer életrajzi elbeszélése alapján
„hamar rendkívüli szellemnek adta tanújelét, ügyes kis válaszaival, de még inkább a dolgok természetét firtató kérdéseivel, úgyhogy ez mindenkit meglepett”.
A nyüzsgő vidéki társas életet hátrahagyva 1632-ben a család Párizsba költözött, hogy az apa teljes egészében gyermekei oktatásának szentelhesse magát. Fiát először a grammatika szabályszerűségével ismertette meg, a matematika tudományától azonban tudatosan óvta, nehogy elvonja figyelmét a latin és az egyéb nyelvek tanulásától. Az ifjú Pascal geometria iránti fogékonysága azonban már tizenkét éves korára nyilvánvalóvá vált. Tizenhat évesen megírta Értekezés a kúpokról című művét, három évvel később pedig – apja munkájának megkönnyítésére – megalkotta saját számológépét, a pascaline-t, amellyel összeadást és kivonást lehetett végezni, és amely a modern pénztárgépek ősének tekinthető.