A European Values Study (EVS) legutóbbi adatfelvételére 2017 és 2020 között került sor. A kilencévente ismétlődő közvélemény-kutatásban tizenegy érték közül ötöt jelölhetnek meg a válaszadók, melyek szerintük különösen fontosak a gyermeknevelésben. A felsorolás a következő: jó modor; önállóság (angol eredeti alapján inkább függetlenség); szorgalom; felelősségérzet; képzelőerő, fantázia; mások tisztelete, tolerancia mások iránt; takarékosság; elszántság, állhatatosság; vallásos hit; önzetlenség; engedelmesség. Míg 1990-ben a magyar válaszadók majdnem fele (44,8 százalék) fontosnak tartotta a gyermekkori engedelmességet, 2017-re ugyanakkor kevesebb mint egyötödük (17,9 százalék) említette ezt a nevelési értéket. Ugyanezen időszakban az önállóságra, függetlenségre nevelést fontosnak tartók aránya emelkedett (70 százalékról 79 százalékra). Beszédes, hogy a tradicionális értékek, úgymint az önzetlenség, állhatatosság vagy akár a vallásos hit a fontossági sorrend végén szerepelnek.
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
A fenti eredménnyel Magyarország a világ értéktérképének bal felső sarkában helyezkedik el. Az engedelmességgel szemben a függetlenséget fontosnak tartó országok körében nemcsak a skandináv államokat, hanem néhány szomszédos országot is megtalálunk.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »