A Nemi Elfogadási Törvény módosítása célul tűzte ki a transzneműek elfogadásának megreformálását. Ennek értelmében orvosi vizsgálat vagy diagnózis nélkül bárki a születési nemétől függetlenül bármilyen neműnek mondhatja magát, akár 16 éves kortól. Az illető, amennyiben három hónapig az új nemi identitásának megfelelően él, új neméről megkapná a hivatalos dokumentumot, és az anyakönyvi kivonatát is átírnák. Ugyan a volt skót első miniszter, Nicola Sturgeon kétnapos vitát követően sikeresen keresztülvitte a törvényjavaslatot a skót parlamenten, az fennakadt Westminster hálóján. Így 25 év után először fordult elő az, hogy London nem fogadott el egy skót törvényjavaslatot. Ez a reform ugyanis az egész Egyesült Királyságra vonatkozó Egyenlőségi törvénybe (Equality Act) ütközött volna. Szakértők attól tartottak, hogy akár „nemváltoztatási turizmus” is kialakulhat, hiszen Skóciában gyakorlatilag gyorsított eljárásban, bemondás alapján lehetne hivatalossá tenni az emberek választott nemi identitását.
A Nemi Elfogadási Reform elsősorban feministák tiltakozását váltotta ki, akik úgy vélték, hogy a kormány lépése veszélybe sodorja a nőket és lányokat, különösen a nemek szerint elkülönített terekben, például a női mosdókban vagy öltözőkben, ahova bárki besétálhatott volna, ha nőnek vallja magát.
Nicola Sturgeon, aki Skócia legelső női minisztereként szolgált, feministának vallja magát, a reformja nőket hátrányosan érintő vonatkozásaival kapcsolatos felvetésekre mégis érzéketlen maradt. Kijelentette, hogy „azok, akik ellenzik a törvényjavaslatot, a női jogok köntösébe bújva leplezik a transzfóbiájukat. Lelkük mélyén hímsoviniszták, homofóbok, sőt még lehet, hogy sokan rasszisták is.” A transznemű aktivistákkal szemben gyakran kiálló neves brit írónő, J. K. Rowling a női jogok eltiprójának titulálta Nicola Sturgeont a skót kormány „mindenki az, aminek mondja magát” elve miatt, amely véleménye szerint már eleve veszélyeztetett (például börtönben levő) nőket tesz ki a bántalmazás lehetőségének.