Irán, Kína és Szaúd-Arábia diplomatái a két közel-keleti ország közti megállapodás aláírásának ceremóniáján.(Fotó: AP)
Iránban egyelőre pozitív a megállapodás fogadtatása, ugyanis a marketing mögötte elsősorban az, hogy ezzel „vereséget” mértek Izraelre és az Egyesült Államokra. A két oldal abban egyezett meg, hogy tiszteletben tartják egymás szuverenitását, nem avatkoznak bele egymás belső ügyeibe, és két hónapon belül újranyitják a követségeiket is. Az is része a megállapodásnak, hogy újra életbe léptetik azt a két egyezményt, amelyek egyike 2001-ben jött létre biztonságpolitikai kérdésekre, illetve azt is, amely 1998-ban a gazdasággal, kereskedelemmel, üzleti technológiával, tudománnyal, kultúrával, sporttal és ifjúsági ügyekkel kapcsolatosan született meg a két ország között.
A tárgyalások 2021 áprilisában kezdődtek, és Omán mellett 2022-től Kína is aktívan közreműködött, hogy megállapodás születhessen
a két rivális ország között, amelyek hét éve azért szüntették meg egymással a diplomáciai kapcsolatot, mert a szaúdiak kivégeztek egy ismert síita muszlim vezetőt, amire válaszul Teheránban támadások érték a szaúdi diplomáciai létesítményeket.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »