A KSH ez év augusztusi beszámolójából például kiderül, hogy 3,8 százalékkal kisebb volt a magyar építőipari termelés idén júniusban, mint egy évvel korábban, amivel egy több hónapos negatív tendencia folytatódott.
A technológia fejlődése azonban folyamatosan átalakítja az építőipart, amitől a termelékenység és a hatékonyság növelését várják. Ennek hatására az építőipar számára robotrendszereket és automata szolgáltatásokat gyártó, illetve nyújtó cégek kulcsszereplőivé váltak az ágazat átalakításának. Az elképzelések szerint a robotok aktívan részt vesznek az építkezéseken olyan feladatok ellátásában, mint a kőművesmunkák, földmozgatás, ásás, festés vagy rakodás. Még akár egy sofőr nélküli daru is szállíthat anyagokat a munkaterületen, vagy egy légi drón begyűjtheti az információkat. Emberi erőforrással egy 15 emeletes épület külső elemzése nagyjából 128 órát igényel, míg ugyanez a feladat drónokkal kb. 16 óra alatt elvégezhető. A drónokat épületüzemeltetésre is be lehet vetni, ugyanis a szofisztikált radaroknak köszönhetően még korai fázisban észlelhetik a meghibásodásokat, sérüléseket. Nem beszélve arról, hogy léteznek már ablaktisztító drónok is, melyek egy óra alatt nem kevesebb mint 1500 négyzetméternyi felületet le tudnak mosni.
A gyártók előszeretettel hívják fel a figyelmet arra, hogy a gépek pontosan és zokszó nélkül elvégzik az olyan „alantas” munkákat is, melyeket napjainkban egyre kevesebben vállalnak el, emellett pedig alternatív megoldást jelenthetnek az egyre nagyobb munkaerőhiányra, továbbá veszélyes munkakörnyezetben a biztonságos munkavégzés alternatíváját hozhatják el.