Szaúd-Arábia az elmúlt időszakban mint a szabadságjogok megsértésében élen járó állam szerepelt a nemzetközi sajtóban. Az országot – melynek egyébként nincs alkotmánya – kemény kézzel igazgatja a királyi dinasztia (a tényleges irányítás a 37 éves koronahercegnél, Mohamed bin Szalmán asz-Szaúdnál van, aki 2022-től a miniszterelnöki címet viseli).
Az esetek közül az egyik legmegrendítőbb Dzsamál Hasogdzsi újságíró meggyilkolása volt 2018-ban. De említhetjük azt is, hogy 2022 márciusában 81 férfit végeztek ki 24 óra alatt az országban terrorizmus és „deviáns meggyőződés” miatt. Ugyanebben az évben a Leedsi Egyetemen doktoráló Szalma al-Sehabot Szaúd-Arábiába való hazalátogatása alatt letartóztatták közösségimédia-fiókjai miatt, ugyanis disszidensek és aktivisták bejegyzéseit osztotta meg. A kisgyermekes édesanyát 34 év börtönbüntetésre, majd ennek letöltése utáni 34 év utazási tilalomra ítélték.
A keresztények helyzete különösen törékeny Szaúd-Arábiában, amely az OpenDoors nemzetközi szervezet legfrissebb jelentése szerint a 13. helyen szerepel a keresztényekre nézve legveszélyesebb országok listáján. Az iszlámon kívül tilos minden vallás nyílt gyakorlása; a Bibliát nem lehet elővenni nyilvános helyen, és még turisták is csak egy példányt vihetnek be az országba. Egy muzulmán kereszténységre való áttérése bűncselekménynek számít – ugyanúgy, mint a legtöbb iszlám államvallású országban. A helyi, hitüket gyakorló keresztények állandó fenyegetettségben élnek, hogy koholt vádak alapján bebörtönzik őket.