Az értékes tájak, növény- és állatfajok intézményes megóvása céljából 1864-ben az Amerikai Egyesült Államokban helyeztek először állami védelem alá egy területet, és szintén itt alapították 1872-ben a világ első nemzeti parkját, a Yellowstone-t. Amerika őslakói több ezer éven át éltek, vadásztak és halásztak itt, közben a telepesek folyamatosan húzódtak nyugatra, és az elszigetelt terület növény- és állatvilága egyre nagyobb veszélybe került – ez indokolta a védetté nyilvánítást. 1877-ben a Kongresszus költségvetést irányzott elő a park védelmére, megőrzésére és fejlesztésére.
A következő években már utakat építettek és pihenőhelyeket létesítettek, majd felfogadták az első vadőrt is, ennek ellenére nem sikerült megállítani az orvvadászok, telepesek, vandálok pusztítását. Bebizonyosodott, hogy a Yellowstone-nak szüksége van a természetvédelmi területek speciális igényeihez igazodó szakemberek összehangolt munkájára, így a századfordulón létrehoztak egy olyan szervezetet, amelynek egyetlen célja a nemzeti park kezelése volt. A második világháború során a park fenntartásához szükséges pénzt a háborúra fordították, ám ezután megugrott a Yellowstone látogatottsága, és 1948-ra elérte az évi egymillió embert. A Yellowstone Nemzeti Park ma a világörökség része.
A nemzeti park ötletét hamar átvették más nemzetek is. Az első követő Ausztrália volt 1879-ben, itt azonban nem a távoli, lakatlan vidékeken, hanem Sydney közvetlen közelében hozták létre az első parkot, amely elsődlegesen a városlakók hétvégi kikapcsolódását szolgálta.