Aktuálishetilap

Hetek hetilap vásárlás
Az Izraelbe való hazatérés érdekes fordulatai 2024-ben
Alija nyugatról
Az Izraelbe való hazatérés érdekes fordulatai 2024-ben

A Nefesh B’Nefesh segítségével hazatérő amerikai zsidók. Hatalmas előnyt jelentenek az izraeli gazdaságnak.(Fotó: AP / Oded Balilty )

2024. 12. 11.
2023. október 7. és az azóta tartó háború új helyzet elé állította a világ zsidóságát. A többfrontos háború, az iráni rakétatámadások és a belső megosztottság dacára egyre nagyobb az igény a diaszpórában az Izraelbe való visszatérésre.

Izraeli politikusok részéről jó ideje szokás, hogy terrorcselekmények esetén ismételten hangsúlyozzák: a zsidóság egyedül Izraelben van biztonságban, ideje visszatérni azoknak is, akik eddig nem gondoltak erre. A 2015-ös európai migrációs válság nyomán megszaporodó erőszakos cselekmények különösen sok apropót szolgáltattak arra, hogy a zsidó állam védelmi képességeit hangsúlyozzák, és egyúttal ösztönözzék a diaszpóra tagjainak hazatérését.

Azt gondolhatnánk, az október 7-i terrorcselekmények e narratívára is súlyos csapást mértek, azonban úgy néz ki, a holokauszt óta legsúlyosabb zsidóellenes támadás nemhogy nem rombolta le Izrael renoméját a diaszpórában, de az eddigi fejlemények alapján még ösztönzőleg is hat a visszatérésre. Még nem biztos, hogy a 2024-es év végső számadata felül fogja haladni a 2023-ast (a Jewish Virtual Library szerint a tavalyi évben 46 ezren alijáztak Izraelbe), bár egész biztosan meg fogja közelíteni. Azonban a korábbiakhoz képest óriási változások tapasztalhatók Észak-Amerikában és Nyugat-Európában, ahol eddig a zsidóság a leginkább jólétben élt. Az alijázási hullámot elindítók számának növekedése is arra utal, hogy október 7. és közvetlen következményei mérföldkövet fognak jelenteni a zsidóság hazatérésének folyamatában.

Amerikai álom helyett cionizmus

Az október 7-i támadások hatásának elemzésekor nem szabad megfeledkezni arról, hogy nem csupán a Közel-Keleten robbant ki háború, hanem a fenyegetettség a diaszpóraközösségek számára is rég nem látott mértékben közel jött. Habár az Egyesült Államokban sem jelentett soha diszkriminációmentes helyzetet a zsidó lét, a világ többi részéhez képest kiemelkedő biztonságot és jóval szélesebb felemelkedési lehetőségeket élvezhettek. Ebből fakadóan annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban él Izrael mellett a világ legnagyobb zsidó közössége (az eltérő számítások nagyjából hétmillióra teszik a számukat), meglepően kevesen alijáztak innen. Nem nagyon találni olyan évet, amikor a hazatérők száma meghaladta volna az ötezret (az igényt benyújtók száma ennél valamivel magasabb).

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!