John Kirby nemzetbiztonsági szóvivő azt egyelőre nem erősítette meg, hogy az orosz fegyver valóban nukleáris jellegű-e. Kijelentette azonban, hogy biztosan „űr alapú”, ami azt jelenti, hogy sérti az 1967. október 10-én életbe lépett „Outer Space Treatyt” (Világűrszerződés), hiszen ennek megkötései teljes mértékben tiltják nukleáris vagy bármilyen más tömegpusztító fegyver űrbe való kijuttatását, telepítését. Emellett az 1963-as „Partial Test Ban Treaty” (Nemzetközi atomcsendegyezmény) értelmében nem végrehajthatók a világűrben nukleáris detonációs tevékenységek, illetve a légköri és az atmoszférán kívüli nukleáris kísérletek. Bár egyelőre nem állt módjában a fenyegetés valódi természetéről beszélni, Kirby annyit elárult, hogy kapcsolódik a műholdak ellen irányuló orosz fejlesztésekhez. Hozzátette még, hogy nem olyan eszközre kell gondolni, amely fizikai pusztításra vagy emberek elleni támadásra volna alkalmas.
A hír azután került nyilvánosságra, hogy Mike Turner, a képviselőház titkosszolgálati bizottságának republikánus elnöke február 14-i felszólalásában arra kérte a Biden-adminisztrációt, hogy oldja fel a titkosítást azon információról, amelyre ekkor még csak mint „súlyos nemzetbiztonsági veszélyre” hivatkozott. A későbbiekben derült ki, hogy a szóban forgó információ űrbeli nukleáris eszköz orosz fejlesztésével kapcsolatos. Jim Himes demokrata képviselő – aki szintén tagja a bizottságnak – egyetértett Turnerrel, és úgy gondolta, az üggyel érdemes foglalkozni, bár megjegyezte: azért nem annyira súlyos, hogy „tönkretegye a napot”. A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan is csak annyit mondott konkrétumok nélkül, hogy „lehetetlen egyértelmű nemmel válaszolni” arra a kérdésre, hogy az amerikai társadalom számára van-e ok az aggodalomra.
A nyilatkozók megszólalásaiból leszűrhetjük, hogy valóban zajlanak kísérletek az orosz fél részéről, melyeket az amerikaiak szorosan figyelemmel kísérnek; a „vita” inkább a veszély mértéke körül látszik körvonalazódni. Némi meglepettség is érzékelhető azzal kapcsolatban, hogy Turner nyilvánosan kommunikálta a titkos információk feloldására vonatkozó kérését. A sakkjáték részeként logikus, hogy az amerikai fél nem szeretné például, hogy az oroszok tisztában legyenek azzal, hogy mennyire lát bele a kártyáikba.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »