hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Miért jógázik a Chicago Bulls?
Keleti nyitás a nyugati társadalmakban
Miért jógázik a Chicago Bulls?

Forrás: YouTube / NBA

2024. 06. 27.
Manapság szinte lehetetlen a jógánál trendibb „sportot” találni. Olyannyira az élet részévé vált világszerte, hogy az ENSZ 2014-ben június 21-ét a Jóga Nemzetközi Napjává nyilvánította, emellett az UNESCO szellemi világ­örökségeinek listájára is felkerült. De hogyan is vált a nyugati világ részévé?

A jóga szanszkrit eredetű szó. A „judzs” igéből származik, amelynek egyik jelentése „egyesíteni, egyesülni, összekapcsolni”, másik jelentése „igába vonás”. Ezek a kifejezések az összekapcsolódásra és az egységre is utalnak – nem is akármilyenre. Egyrészt horizontális síkon a személy saját lelki mivoltjával kapcsolódik, másrészt vertikális síkon magával „istennel”. Az „igába hajtás” pedig arra utal, hogy a testi és spirituális gyakorlatok által a személy képes uralma alá hajtani saját testét és elméjét is.

A jógát már több mint ötezer évvel ezelőtt is gyakorolták Indiában. Az első utalás az indus-völgyi civilizáció által létrehozott, szanszkrit nyelvű Védákban olvasható. A védikus irodalom egyik legfontosabb írása a Bhagavad-gíta, melyben a hindu teológia alapjait képező fő témák szerepelnek. A jógarendszerek a hinduizmus szerves részét képezik, sőt annak elválaszthatatlan módszerei is egyben.

Keletről nyugatra

A jóga terjedését az angol gyarmatosítás, ezen belül a Kelet-indiai Társaság tevékenysége is elősegítette. A Bhagavad-gíta első angol fordítása 1785-ben jelent meg Charles Wilkins munkája nyomán. Nyugati kontinensen az első, kifejezetten jógát népszerűsítő előadás 1893-ban hangzott el Chicagóban, a Vallások Parlamentje elnevezésű találkozón. Az előadó ezt követően az egész Egyesült Államokat beutazta, és számos további előadáson, illetve könyvkiadáson keresztül ismertette meg a jóga tanításait.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!