Javában zajlik az idei utazástervezés; a különböző portálok felmérése szerint a megélhetési költségek emelkedése és az infláció ellenére nő az utazási kedvünk. Több szakértő véli úgy, hogy az utazás lett az új norma egy boldogabb és kiteljesedettebb élethez. Ha nem is ettől függ a boldogságunk, az utazás pozitív hatásait bizonyára nem kell sorolni, de az biztos: végzetes hatású az előítéletekre, a sztereotípiákra és a szűklátókörre. Saját tapasztalatokat szerezhetünk ugyanis arról, hogyan élnek egy adott helyen az emberek napi szinten, és mindenütt lehet valamit tanulni. Még a gyakorlott utazók számára is meglepetést okoz, ahogy a személyiségünket formálja egy utazás. Ráadásul tudományosan bizonyított, hogy az élményeken túl valódi egészségügyi előnyei is vannak: csökkenti a stresszt, a szorongást, a depressziót, növeli az agy teljesítményét, javítja a szív egészségét és fokozza a kreativitást…
Az utazási láznak talán legtöbbször csak a szabadidőnk és a tárcánk vastagsága szab határt. Az utazásszervezők folyamatosan alkalmazkodnak a piaci trendek változásaihoz. Az idei trendeket leginkább adatok halmaza határozza meg, kezdve attól, hogy az utazók hogyan keresnek ajánlásokat, egészen a desztinációk megválasztásáig, amelynek divatos jelszava: kerüljük a túlzsúfolt úti célokat.
A tömegturizmus miatt egyre több helyen vezetnek be idegenforgalmi adót, melyet a helyszínek értékeinek megőrzésére, fejlesztésére és a helyiek megsegítésére fordítanak. Épp emiatt is egyre népszerűbbek azok a „csendes utak”, amelyek a turistaparadicsomok vagy a városok helyett inkább a vidéket, a természetközeli pihenőhelyeket részesítik előnyben. Ez a fajta rekreációs utazás lehetőséget kínál a lelki feltöltődésre: túlgépesített korunkban ki ne vágyna arra, hogy csak a madarak énekét vagy a tenger zúgását hallja?