A Nyíregyházától 20 kilométerre fekvő Magyról tudni érdemes, hogy egy 897 lelkes szabolcsi falu, amely az ország felzárkózó, legszegényebb kistelepüléseinek egyike. „Nekem hitvallásom, hogy egy település addig marad meg, amíg gyerekzsivaly van: óvoda és iskola” – magyarázza Czirják István, Magy polgármestere, amikor arról kérdezzük, miért ragaszkodott kezdettől fogva az általános iskola helyben tartásához.
A polgármester hozzáállásában szerepet játszhat, hogy ő is Magyon született, és a 70-es évek második felében maga is megtapasztalhatta, hogy milyen felső tagozatosként a szomszédos Levelekre járni iskolába. Czirják István immár 2002 óta Magy polgármestere, és jól emlékszik arra, hogy a rendszerváltás után a falubeliek hogyan harcolták ki azt, hogy Magynak újból saját iskolája legyen.
A vidék elnéptelenedése azonban régóta tartó folyamat, ami újból és újból felveti a térségi társulások kényszerűségét. Így állt elő az a helyzet, hogy a magyi iskola csak úgy tudott fennmaradni, hogy két szomszédos településsel intézményfenntartó társulást hozott létre 2007 és 2012 között.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »