Leet az igazság keresésének és megmutatásának vágya vitte a frontra.(Forrás: YouTube / History)
A második világháború borzalmai és különösen a nácik által elkövetett gonoszságok az akkori világ számára felfoghatatlanok voltak. Sokan úgy gondolkoztak, hogy a civilizált Európában az emberek már túlléptek a barbár és kegyetlen múlton, és a felvilágosodás eszméjének köszönhetően soha nem is fognak visszatérni ahhoz.
A 20. század és benne a náci Németország zsidók ellen elkövetett népirtása azonban mindezt élesen megcáfolta. Lee Miller amerikai fotográfusnő egyike volt azoknak a bátor és az igazság feltárása iránt elkötelezett fényképészeknek, akik a háború által sújtott helyszínekről és a koncentrációs táborokról hiteles fotókkal szolgáltak. Sok ember azonban még ezeknek sem volt hajlandó hinni, hanem ragaszkodott korábbi felfogásához, hogy ilyen dolgok nem történhetnek meg. A tömeggyilkosságokról készült képeket egyszerű propagandának minősítették.
Elizabeth „Lee” Miller 1907-ben látta meg a napvilágot a New York állambeli Poughkeepsie-ben. Édesapja, Theodore Miller mérnök volt, aki rajongott a fotózásért. Leet és két testvérét, Eriket és Johnt hamar beavatta a fényképkészítés és az előhívás rejtelmeibe.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »