A Római Filmfesztiválon október elején mutatták be a Francesco című dokumentumfilmet, amelyet az Oscar-díjra jelölt Evgeny Afineevsky készített. Az Oroszországban született, izraeli–amerikai rendező négy éven át forgatott a pápával, elkísérte őt több külföldi útjára, és olyan találkozókon is jelen lehetett, amelyekre senki mást nem engedtek be. Ilyen exkluzív jelenet például a filmben, amikor Ferenc pápa a Vatikánban háromórás találkozón fogadta a papi pedofília egyik áldozatát, a chilei Juan Carlos Cruzt. A rendező elismeréssel szólt a pápáról, aki képes volt bocsánatot kérni a maga és egyháza tévedéséért.
Afineevsky szerint a mai vezetők közül egyedül Ferenc lenne alkalmas az „emberiség egyesítésére”, mert reményt tud adni az embereknek a legnagyobb válságok közepette is, legyen az a világjárvány, környezeti katasztrófák, a menekültek szenvedései vagy a vallások közötti ellentét.
A film már a bemutatót követően azonnal nagy figyelmet keltett. Ebben hangzott el ugyanis az ominózus mondat, amit sokan a melegházasság melletti kiállásként értelmeztek. „A homoszexuális embereknek joguk kell legyen ahhoz, hogy családban éljenek. Ők is Isten gyermekei. Emiatt senkit nem szabad elutasítani vagy szenvedésre késztetni. Bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó törvényre van szükség, hogy ilyen módon jogilag védettek legyenek” – hangzik el a filmben.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »