Az eredetileg a társadalom perifériáján létrejött és harsány polgárpukkasztók által elindított melegmozgalom a nyolcvanas években stratégiát váltott. A férfi homoszexuális kisebbséget megtizedelő AIDS-járvány azzal fenyegetett, hogy a közvélemény teljesen elzárkózik a deviáns szexuális magatartásformát felvállaló személyektől. Ezért jelentős tudományos és médiatámogatással elkezdték a társadalmat „érzékenyíteni”, azt sulykolva, hogy a HIV-fertőzés bárkit elérhet: nagycsaládos, monogám apákat éppúgy, mint idős asszonyokat, mert a vírust számtalan módon el lehet kapni, nem csak homoszexuális érintkezéssel.
Valóban előfordultak nem melegeket érintő esetek, de a fertőzések 90-95 százaléka továbbra is a homoszexuális férfiakat sújtotta.
A kampány azonban – amelyről részletesen írt Bernard Goldberg amerikai sztárműsorvezető a Bias (Elfogultság) című, magyarul is megjelent könyvében – sikeres volt, mert az emberek többé nem „gay-vírusként” tekintettek a betegségre, hanem olyan veszélyforrásként, ami minden embert fenyeget, és ezért leküzdése össztársadalmi cél. Ma már senki nem emlékszik arra, hogy az AIDS-et eredetileg GRID (Gay Related Immune Deficiency – homoszexuálisokhoz kötődő immunhiány) néven ismerték. 1982-ben a New York Times használta először a semleges tartalmú AIDS betűszót a betegségre, ami villámgyorsan elterjedt.