Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Az Egyesült Államokban több mint fél évszázada ismertek az evangéliumi egyházak televíziós istentiszteletei, amelyek révén sok millió ember ismerhette meg a pünkösdi-karizmatikus kereszténység hitgyakorlatát. Így a bibliai reformirányzat – amelyet az erőteljes spirituális zenés dicséret és az ihletett igehirdetés jellemzett – kiléphetett a déli államok, a „Biblia-övezet” templomaiból és gyülekezeti csarnokaiból. Sokat tettek ezért az olyan keresztény televíziós csatornák, mint az 1961-ben indult CBN (amelynek alapítója, a 91 éves Pat Robertson hat évtized után nemrég adta át a stafétabotot fiának: Visszavonul az egyik legrégebben futó amerikai sorozatműsor alapító-házigazdája, Hetek, 2021. október 1.).
Olyan típusú, élőben, egy országos sugárzású televízióban közvetített istentisztelet azonban, mint a Vidám Vasárnap jószerint ismeretlen volt – Európában mindenképpen. Az alapító, Németh Sándor így emlékezett vissza a Hit Rádióban a műsor megszületésére:
„Már a nyolcvanas években megfogalmazódott bennünk, hogy szükségünk van kommunikációs eszközökre, újságokra, rádióra, könyvkiadásra. Álmomban szerepelt a tévében való megjelenés is, de Isten végül többet adott. 2000 körül az ATV akkori tulajdonosa, Czikó Gábor megkeresett, és műsoridőt ajánlott a csatornáján. Először ódzkodtam, mert a gyülekezet ellen akkor zajló sajtókampány miatt ez az ajánlat akár csapda is lehetett volna. Hosszú hónapokon át folyt az egyeztetés, amely során Czikó mellett Márkus József szorgalmazta leginkább a televíziós megjelenést.”
A Hetek kérdésére Márkus József televíziós rendező elmondta, hogy azért is támogatta az ajánlatot, mert nem volt előzmény nélkül a Hit Gyülekezete televíziós megjelenése. „1994–1998 között az MTV egyházi osztályától kaptunk negyedévente 15 perc önálló műsoridőt. Ebben az egytévés világban ezzel adásonként egymillió nézőt értünk el. A Németh Sándor és a gyülekezet ellen folyó médiakampány közepette rendkívüli lehetőség volt, valamint Csiszér Ferenc MTV-s osztályvezető bátor döntése, miszerint a rábízott műsoridőt igyekezett igazságosan elosztani az egyházak között.” Márkus szerint ez azért is jelentős eredmény volt, mert az ezredforduló után – a mai napig – „a közszolgálati televízió nem vett tudomást a Hit Gyülekezetéről”.
1997–2001 között megnyílt a kereskedelmi tévés piac, így a Hit Gyülekezete az akkori ATV-n vett havi egy óra adásidőt, amelyben a Budapest Sportcsarnokban tartott nagyszabású istentiszteletekről készült összefoglalókat sugározták. Így az ATV akkori tulajdonosa, Czikó Gábor számára nem volt ismeretlen a gyülekezet, amikor felvetette a hetente jelentkező élő adás lehetőségét.
„A tárgyalásokra titokban, szinte konspiratív körülmények között került sor. Czikó és Németh Sándor is nagy kockázatot vállalt ezzel a döntéssel az akkori politikai környezetben. Az ATV tulajdonosát a hivatalos hatalom képviselői az első decemberi adás után megfenyegették, amiért úgymond »kiengedte a ketrecből a Hit Gyülekezetét«. A kérdés csak a közelgő választások miatt került le a napirendről.”
Miután elindult az adás, televíziónézők százezrei kaphattak élő, személyes betekintést az evangéliumi keresztény felekezet istentiszteleteibe. Ez nagyban hozzájárult a Hit Gyülekezetével szembeni előítéletek lerombolásához, mert a kommunista állambiztonság korábbi rágalmazó kliséit – többek között azt terjesztették, hogy a „titkos gyűléseken kriminális dolgok történnek” – a rendszerváltás után a média jelentős része tovább éltette. Az elmúlt 20 évben a Vidám Vasárnap műfajteremtővé vált, és a műsor címét – amely tudatos fordítottja a harmincas évek borús hangulatú, világhírűvé vált slágerének, a Szomorú vasárnapnak – is rendszeresen idézik a médiában. „Csak az ATV technikai lefedettsége a határ, ami jelenleg 94 százalék. Az utóbbi években nem találkoztam olyan nagykorú nézővel, aki ne nézett volna bele a Vidám Vasárnapba” – mondja a műsor rendezője, Márkus József.