Ahhoz, hogy munkánkat folytatni tudjuk, az Ön támogatására is szükségünk van. Most futó akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetés mellé ajándék Hetek maszkot adunk. Részletek és a teljes nyeremény lista itt: www.hetek.hu/elofizetes
„Decemberben jelent meg A horizonton is túl címmel – egyelőre csak héberül – Haim Eshed önéletrajzi-tudományos könyve, amelyből kiderül, hogyan lett Izrael űrhatalom, elsőként a Közel-Keleten.
Haim Eshed Isztambulban született, másfél éves volt, amikor családjával bevándoroltak Izraelbe. A fiatal Haim a katonai szolgálat után mérnöki diplomát szerzett, majd a hírszerzés műszaki fejlesztési élcsapatához, az ún. 81-es alakulathoz került. Ez az 1960-ban megalakult részleg foglalkozott a csúcstechnológiás fejlesztésekkel, elsősorban a felderítés számára. Ők voltak az első start-up, évtizedekkel azelőtt, hogy ez a fogalom megszületett volna. Az általuk kifejlesztett eszközök is messze megelőzték korukat. Ilyen volt a hatvanas években megépített első drón, amelyet Egyiptomban és Libanonban vetettek be sikerrel. Az alacsonyan repülő, automata fényképezőgépekkel felszerelt eszközök nélkül a libanoni mély völgyekben elrejtett rakétaállásokat nem tudta volna az izraeli hadsereg beazonosítani. 1983-ban az Egyesült Államok is Izrael segítségét kérte egy speciális drón kifejlesztéséhez. Ez lett az RQ–2 Pioneer, amelyet az első öbölháborúban vetett be sikerrel az amerikai hadsereg. Izrael olyan előnyben volt ezen a területen, hogy 1985-ben ők birtokolták a világ összes harci drónjának 60 százalékát.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »