Tavaly februárban hallgattam önt Rómában, a nemzeti konzervativizmus jövőjével foglalkozó konferencián, amint arról beszélt, hogy Európa keresztútra érkezett. A rendezvényre néhány héttel azelőtt került sor, hogy előbb Olaszországot, majd egész Európát lezárták a járvány miatt. Azóta nagyot fordult a világ: az amerikai választás eredménye, majd az izraeli kormányváltás vereség volt a nemzeti konzervatív eszme hívei számára. Hogyan látja, miért történt ez a fordulat?
– Úgy gondolom, hogy Amerikában ez elsősorban a Covid miatt történt, pontosabban a járvány nem megfelelő kezelése miatt. Szerintem, ha a kormányzat jobb teljesítményt mutatott volna, Trump még ma is elnök lenne. Ebben a példátlan, egy nemzedék életében egyedülálló válságban sokan úgy érezték, hogy nem tudnak bízni az ország vezetőjében, és ezeken a szavazatokon múlt a választás. Tévedés lenne azonban azt gondolni, hogy Trump veresége miatt a populizmus is vereséget szenvedett. A jobboldal üzenete, a globalizmussal és a kulturális forradalommal szembeni fellépés egy összeszedettebb, következetesebb formában újra népszerű lehet. Ehhez viszont meg kell nyerni a fiatalokat. Trumpnak ez nem igazán sikerült, hosszú távon azonban nem engedhetjük át a városi fiatalokat a baloldalnak. Ugyanezek a kihívások most Orbán Viktor számára is, ha 2022-ben újra nyerni szeretne.
Rod Dreher amerikai konzervatív szerző, a befolyásos American Conservative portál alapító-szerkesztője. Számos nagy sikerű könyv szerzője, köztük a Benedict Option című művét a The New Yorker magazin „az évtized legnagyobb hatású vallási könyvének” nevezte. Hitvalló keresztény, korábban metodista, ma tradicionális ortodox kereszténynek vallja magát. A Danube Institute meghívására 2021 eleje óta Magyarországon kutat és tanít.