Yeonmi Park 13 éves korában menekült el Észak-Koreából. Amíg ott volt, soványnak látta a diktátort.(Fotó: AP / Vincent Yu)
Nem akar lemaradni a Hetek legújabb kisfilmjeiről, podcast-adásairól? Iratkozzon fel Youtube csatornánkra itt!
Yeonmi Park 1993-ban született Észak-Koreában, és tizenhárom éves volt, amikor szüleivel vállalva az életveszélyt a jeges Jalu határfolyón át Kínába szöktek. Itt azonban nem a szabadság várta őket, hanem a kínai emberkereskedők, akik a világ talán legkiszolgáltatottabb embereire vadásztak. Úgy tűnt, hogy az éhezés és elnyomás országából még rosszabb helyre kerültek, de két év szenvedés után tovább tudtak menekülni a Góbi sivatagon át Mongóliába.
A kétszeres menekült család végül nemzetközi emberi jogi szervezetek segítségével az Egyesült Államokba jutott, ahol Park nagy reményekkel készült arra, hogy a szabad világ egyik leghíresebb egyetemén tanulhat. Csalódnia kellett: a Columbia Egyetemen olyan nyugatellenes hangulatot és bűntudatkeltést tapasztalt, ami Észak-Koreára emlékeztette. Egyik tanára például megrótta, amiért kijelentette, hogy tetszik neki a klasszikus irodalom, mondván ezek az írók „kolonialista gondolkodásmódúak, rasszisták és bigottak voltak”.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »