A szokatlan meglátásairól ismert francia történész, Emmanuel Todd – aki már 1976-ban, mindössze 25 évesen megjósolta a Szovjetunió összeomlását La chute finale (Végső bukás) című könyvében – nemrégiben a Le Figarónak nyilatkozott az ukrajnai háborúról. A beszélgetés során reagált John Mearsheimernek, a Chicagói Egyetem professzorának elemzésére, mely szerint az ukrajnai konfliktus Oroszország számára egzisztenciális jellegű, az Egyesült Államoknak viszont csak egy a sok „érdekeltsége” közül, ezért szempontjából nem oszt, nem szoroz, hogy ki győz. Todd azt állítja, a háború épp annyira élet-halál kérdés az amerikai félnek is.
Tudniillik, mivel senki nem számított arra, hogy az orosz gazdaság képes lesz ellenállni a NATO gazdasági erejének, az USA kezd kifutni az időből, és kicsúszik a kezéből a nemzetközi pénzügyi irányítás. Todd azt mondja, hogy az egész válság mögött Washington hanyatlása áll, ugyanis fogyatkozó globális befolyásának ellensúlyozására döntött úgy, hogy erőteljesebb jelenlétet csikar ki a második világháború után megszerzett „eredeti protektorátusaiban”, azaz Európában és Japánban. „Ha az orosz gazdaság hosszú távon képes rezisztens maradni a szankciókra és az európai gazdaságot teljesen kivéreztetni, míg ő kínai támogatással átvészeli ezt az időszakot, a világ fölötti amerikai monetáris kontroll megszűnik, és vele együtt az Egyesült Államoknak az a képessége is, hogy finanszírozza hatalmas kereskedelmi deficitjét” – magyarázta a szakértő.
Todd „az ideológiai és kulturális hatalmi egyensúlyt” is megkerülhetetlen szempontnak tartja. Rámutatott, hogy „ma Oroszország ismét nagyhatalomként pozícionálja magát, amely nemcsak antikoloniális, hanem patrilineáris és a hagyományos értékek tekintetében konzervatív, ezáltal sokkal nagyobb támogatottságot tud kivívni [mint annak idején a kommunista, ateista Szovjetunió]”. Az állításnak, miszerint Moszkva elszigeteltté vált, ellentmondanak például az ENSZ-beli szavazatok, melyek azt jelzik, hogy a világ országainak 75 százaléka nem követi a Nyugatot. Mélyebb szinten ez a konfliktus a történész szerint tehát antropológiai értékek összeütközéséről is szól.