A most 56 éves diplomata angolul írta a The Habsburg Way – 7 Rules for Turbulent Times (A Habsburg-út – 7 szabály viharos időkre) című könyvet, amely áprilisban jelent meg, és egyelőre még nem olvasható magyarul. A könyvet egy elsősorban liturgiai kiadványokkal jelentkező amerikai katolikus kiadó, a Sophia Institute Press jelentette meg, nem véletlenül: a nem túl vaskos (176 oldalas) mű abszolút kompatibilis a katolikus doktrínával – a szerző néhol még (szó szerint) pápább is a pápánál.
Érdekes ugyanakkor, hogy a könyv érezhetően az amerikai közönség számára készült: időnként az európai olvasó számára evidenciának számító információkat magyaráz el, emellett a bevezetőben kissé kajánul megjegyzi: a spanyol Habsburg-uralkodók révén több mai amerikai állam – például Texas – eredetileg családi birtok volt. Szintén az amerikai olvasók figyelmét kívánja felkelteni a könyv felépítése, amikor Habsburg Eduárd hét alapelvbe sorolja a család sikerének titkát, alternatívát kínálva olyan nagy sikerű műveknek, mint például az utóbbi időben a kereszténység felé forduló, ám a katolikus egyházzal szemben kritikus kanadai pszichiáter, Jordan Peterson 12 szabály az élethez: így kerüld el a káoszt! című könyve.
A szerző már a könyv elején tisztázza, hogy nem elfogulatlan szemlélőként ír családja közel 800 éves történetéről, és nem is átfogó történelmi-tudományos igénnyel készült a műve. Az előbbi álláspontja természetesen érthető, hiszen maga is lelkesen – ahogy egy interjúban mondta, szenvedélyesen – része ennek a generációk sokaságán átívelő, szinte példátlan családregénynek, az utóbbi pedig kifejezetten üdvözlendő, mert kiváló stílusérzékkel írta meg könyvét, ami tényleg olyan olvasmányos és történetekkel teletűzdelt, mintha egy Netflix-sorozat forgatókönyvének készült volna. (Ki tudja, talán az is lesz majd belőle, hiszen a szerző forgatókönyvíróként olyan tematikus filmet is jegyzett, mint a 2013-ban készült Mária, a skótok királynője című alkotás.)