Az iszlám példátlan térnyerése Nyugat-Európában több évtized óta zajló folyamatok együttes eredménye. Az egyik fő folyamat, hogy az 1960-as évektől több különböző hullámban hatalmas muszlim tömegek vándoroltak be kontinensünkre, és e betelepülés napjainkban is megszakítatlanul folyik. A másik nagy jelentőségű folyamat az iszlám fundamentalizmus, más néven iszlamizmus jelentős térhódítása, amely szintén az 1960-as évektől fölerősödő jelenség. Az iszlamizmus irányzatainak egyik fontos hatása az európai muszlimok integrációjának feltartóztatása és jelentős tömegeik reiszlamizálása, illetve vallási radikalizálása. A radikális iszlám másik fontos hatása, hogy főként 2010 után számos országban (mint például Szíria, Irak, Egyiptom, Libanon, Tunézia) olyan helyzetet teremtett, melynek hatására sok millió iszlám vallású ember hagyta el hazáját, és többségük Európában igyekezett letelepedni.
Ezzel párhuzamosan a nyugat-európai politikai, gazdasági és kulturális elit döntő többségét különös következetesség jellemzi.
A tömeges muszlim bevándorlás minden látványosan negatív társadalmi, politikai, közbiztonsági, költségvetési és egyéb következményei dacára következetesen kitartanak a betelepülés elfogadása, sőt támogatása mellett.