hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Mi vitte a tönk szélére a Közel-Kelet riviéráját?
Libanon a bukás útján
Mi vitte a tönk szélére a Közel-Kelet riviéráját?

Fotó: AP / Kevork Djansezian

2024. 10. 03.
A napokban elkezdődött a harmadik libanoni háború, pedig annak idején Libanon elsők között köthetett volna békét Izraellel. Az egykoron virágzó modern Libanon belső feszültségeit az oda menekülő palesztinok hozták felszínre, akik teljesen felforgatták a libanoni társadalmat.

Libanon évszázadokon át függetlenségi törekvések élharcosa volt, de egyúttal az etnikai és vallási villongások melegágya is. A Libanon-hegységi Emirátus a 16. század óta élvezett kisebb-nagyobb autonómiát a török hódoltság idején. Az oszmánok és az egyiptomiak elleni 19. századi felkeléseik híresekké tették őket az arab világban, de az is hírhedtté vált, amint a korábban jórészt harmóniában élő maronita keresztények és a drúzok egymást gyilkolták. Olyannyira keverten élt egymás mellett a drúz, a szunnita muszlim, a pravoszláv, a görög katolikus és a maronita katolikus lakosság, hogy semmilyen korai területi rendezés nem tűnt életképesnek. Az egyes felekezetek külföldi befolyást jelentettek a régióban: a maronitákat a franciák, a drúzokat az angolok, a szunnitákat a törökök, a pravoszlávokat pedig az oroszok támogatták.

Miután a drúzok maroniták ezreit gyilkolták le, III. Napóleon kénytelen volt közbelépni: bár Abdül-Medzsid szultán megpróbált pár száz muszlim elkövető megbüntetésével megakadályozni egy nagyobb nyugati beavatkozást, 1860-ban Párizs több ezer fős sereg Libanonba küldésével kényszerítette rá a törökökre a keresztény többségű „Kis-Libanon” autonómiáját. Ez az 1861 és 1914 között fennálló  kicsiny állam (mutaszarrifat) a Libanon-hegység köré összpontosult. 12 tagú főtanácsában minden vallási csoport 2-2 képviselővel vett részt (ezúttal már a később jelentős szerepet betöltő síiták is).

A Közel-Kelet legplurálisabb állama

Libanont a 20. században még nehezebben lehetett elhatárolni területileg, az első világháborúba való belépésekor Isztambul ugyanis semmissé tette a libanoni autonómiát. A török–német befolyás alatt a vidéket éhínség és járványok pusztították. A helyi arabság aszerint szakadt ketté, hogy a pán­iszlám álomhoz ragaszkodva az Oszmán Birodalmon belüli autonómiát támogatták, vagy a francia–brit gyarmati beavatkozással számolva az antant hatalmak mellé álltak.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!