Aztán a bibliai földrajzi leírások, történelmi dokumentumok és arab hivatkozások alapján rábukkantak a területre – és az otthonukat, egzisztenciájukat, mindenüket hátrahagyva ide költöztek, hogy 2700 év után ismét legyen ott izraeli település, város és közösség, és megkezdjék a történelmi ásatásokat. „Pár éves voltam csak, amikor apám éjjel felkeltett. Valami rendkívülit találtak Silóban” – meséli az idegenvezetőnk arra a pillanatra emlékezve, amikor régészek rábukkantak azokra a több ezer éves különleges korsókra és edényekre, amelyeket nagy valószínűséggel a próféták is használhattak, valamint a sátor körül szolgáló papok.
Ma már több ezren laknak a városban, egy nagyon igényesen kialakított látogatóközpont nyílt – ahová a világ minden tájáról érkeznek zarándokok, hogy megnézzék, hol szolgált Éli főpap, hol imádkozott hangtalanul Sámuel próféta anyukája, Anna. Sokan még ma is érzik Isten egyfajta jelenlétét – Mória szerint nem tűnik el csak úgy nyomtalanul Isten dicsősége onnan, ahol több száz évig jelen volt. Mesél is egy történetet, egy mexikói evangéliumi keresztény párról, akiknek 13 évig nem lehetett gyermekük, aztán imádkoztak itt, és megfogant a kicsi. A rákövetkező évben, amikor az édesapa visszatért hálát adni, talált a földön egy különleges érmét. Később kiderült, a makkabeusok idejéből származik. Hát ilyen hely Siló.
De ami igazán érdekes még, hogy itt őrzik azokat a vörös teheneket, amelyek közül egyet majd egy történelmi pillanatban fel fognak áldozni, a hamva ugyanis kulcsfontosságú a tisztulási rituáléhoz. Az állatok azért is különlegesek, mert a törvény értelmében tökéletesen vörösnek kell lenniük, nem lehet rajtuk semmilyen hiba, és igát sem viselhetnek egész életükben. Kétezer éve nem volt tudomás ilyen tehenekről, most mégis találtak öt példányt – mégpedig Texasban, ahol egy keresztény farmer 30 évvel ezelőtt elhatározta, hogy felnevel tökéletesen vörös teheneket, hogy egy nap majd a Templom szolgálatába állhassanak.