Lehetséges szülőként egészséges középutat találni csemetéink számára a technológiahasználat teljes tiltása és a ráhagyás között? Mikor vegyünk gyermekünknek telefont? Hogyan beszéljünk az internetbiztonságról? Dr. Devorah Heitner ifjúsági és médiaszakértő többek között ezekre az égető kérdésekre kínál gyakorlati tanácsokat a Képernyőtudatos család – Hogyan neveljünk digitális bennszülötteinkből digitális írástudókat? című könyvében.
Amikor gyermekünk születik, mindannyian megfogadjuk, hogy akár az életünk árán is vigyázni fogunk kincsünkre. „Gyerekbiztossá” tesszük a lakást, ügyelünk az egészséges étkezésre, az időjárásnak megfelelő ruházatra, terelgetjük a kapcsolatait. Feljegyezzük első szavait, és még évekkel később is pontosan meg tudjuk mondani, mikor fordult hasról hátra, vagy hogy kik voltak a legjobb barátai az óvodában. De vajon tudjuk, hogy a tízévesünk látott-e már pornográf tartalmat? Ismerjük a számítógépes játékokat, amivel játszik? Hogyan kerülnek gondoskodó szülők százezrei a partvonalon kívülre gyermekük életében?
Dr. Devorah Heitner szerint a határvonalat leggyakrabban az első okostelefon vagy tablet jelenti. Míg az alsó tagozatos gyermekek életében a szülők szinte mindent menedzselnek a különóráktól a barátságokig, az éppen kamaszodó felső tagozatos fiuk vagy lányuk kezébe aztán hirtelen okostelefont nyomnak, hogy mostantól intézze ő a kapcsolatait – ennek eredményeiről pedig már könyvtárnyi szakirodalomból tájékozódhatunk.