Az otthon hangulatát döntő mértékben a nők hangulata határozza meg, így a tehermentesítésük a férfiak érdekét is szolgálja.(Fotó: Shutterstock/ Puzzlepix)
A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet Munkahelyi Stressz és Stresszkezelés Kutatócsoportja 2013. május 1-jén online felmérést készített, amely többek között a munkahelyi stressz forrását, annak ágazatonkénti mértékét vizsgálta, de kitért annak nemek közötti megoszlására is: meglepő módon „összességében a magyar nők nagyobb stresszről számolnak be, mint a férfiak, a kiégés, az alvászavarok, a munka és a család közötti konfliktus is nagyobb arányban fordul elő a nők körében, és a munkahelyükkel is elégedetlenebbek, mint a férfiak” – olvasható a felmérés kiértékelésében. Néhány évvel később, 2017 júniusában a Coca Cola és a Kód Kft. készített reprezentatív felmérést, amelyből már egy fokkal árnyaltabb képet kapunk: a magyar nők stresszforrása nem a hátrányos megkülönböztetés, azt ugyanis nem érzékelik valós veszélynek, azonban közel minden második megkérdezett nő látja kihívásnak kisgyermekes anyaként a munkahelykeresést, illetve fél állása elvesztésétől és a karrierje megszakadásától is.
A húszas éveikben járó hölgyek pedig a heti munkaidő elnyúlásával, a „hétvégézéssel” küzdenek, mely nagymértékben hozzájárul túlterheltségükhöz – és ez összefügghet munkahelyükkel szembeni elégedetlenségükkel is.
A gyermeket nevelő nők számára az okoz nagy problémát, hogy a férfiak ritkán segítenek be az otthoni feladatokba: a házaspárok közötti egyenetlen tehereloszlás közvetetten a leggyakoribb válóokok közé tartozik.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »