Mindennapi életünket, életérzésünket, hangulatunkat, öltözködésünket és lakásunk berendezését is döntően meghatározzák a színek. A ruhaipar, a lakberendezés és számos más iparág számára kulcskérdés, hogy éppen melyik szín is lesz az, amelyikre egy szezonális kollekció épülhet. Vajon kik azok a szakemberek, akik kidolgozzák azokat a színtrendeket, amelyek milliók ízlésére befolyással vannak?
Az 1963 óta működő Intercolor Nemzetközi Színbizottságnak döntő szava van abban, hogy éppen mi lesz az év divatszíne. A szervezet magyarországi képviselőjén, Bajczár Éván kívül Finnország, Franciaország, Japán, Dél-Korea, Portugália, Svájc, USA, Spanyolország, Kína, Németország, Anglia, Olaszország, Törökország, Dánia, Indonézia, Thaiföld delegáltjai üléseznek évente kétszer, hogy összeállítsák a két év múlva esedékes divatszínek palettáját. A különböző országok saját installációval, anyag- és színmintákkal, tablókkal és prezentációkkal készülnek az ülésekre, és emellett saját kultúrájuk szűrőjén át az aktualitásokat is figyelembe véve javaslatot tesznek az újabb színtrendekre, anyagokra és mintákra. Néhány napos tanácskozás után a „színnagykövetek” végül konszenzusra jutnak, és igyekeznek egy globálisan elfogadható megoldással előrukkolni, mely a konkrét színeken túl mindig tartalmaz egy ideológiát, életérzést is.
A világ különböző pontjain izgatottan várják a tervezők, gyártók és kereskedők a színbizottság döntését, mely a divat- és dizájnipar összes vállalkozása számára meghatározza a követendő irányt. Ennek végtermékeivel mi vásárlók többek között a lakberendezési áruházak, a kozmetikai termékek és a ruhaboltok kínálatában találkozunk. Érdekesség, hogy hazánkban 2015 őszén a budapesti Design Terminálban ülésezett az Intercolor. A legutóbbi tanácskozáson a Színbizottság központi témája a környezetvédelem volt, melyet a legtöbb résztvevő, köztük Magyarország is beillesztett a prezentációjába.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »