Közismert, hogy az ország területének 80 százaléka alatt van valamilyen ásvány-, gyógy- vagy termálvíz. A hazai fürdők olyan „aranytojást tojó tyúkok”, hogy a pandémia alatt sem kellett drasztikusan leépíteniük a létszámot; sőt több helyen fürdőfelújítások valósultak vagy valósulnak meg. Tendencia lett, hogy sokan költöznek a gyógyfürdős kistelepülésekre.
Számos panasz kezelhető hatékonyan minősített gyógyvizeinkben, amelyek között van gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatású, de akad olyan is, amely stresszoldó, vagy olyan, ami az emésztőrendszer panaszait enyhíti. A különféle betegségek gyógyításában több módon is kifejtik vizeink a hatásukat: felszívódnak a bőrön keresztül, másrészt belélegezve vagy ivókúra formájában érik el kedvező hatásukat. Ilyen például a radonos, a jódos és a kénes víz is.
A vízi testmozgás, a víz alatti torna is – számos tanulmány szerint – kedvezően hat a szervezetünkre, a csontanyagcserére, főleg, ha a tornát vizes kezelésekkel kombináljuk. nagy szerepe van az úgynevezett „hőingernek” is. Rengeteg idegvégződés a bőrsejtekben található, így a különféle hőmérsékletű vízkezelésekkel a bőrön keresztül az idegrendszerre lehet hatni. Egyes vízgyógyászati kezeléseknél nem véletlenül alkalmaznak hidegebb vizet, mert az ezzel járó „értorna” frissítő, keringésjavító hatású. Míg más kezelésnél a meleg víz izomlazító, nyugtató hatásának van fontos szerepe: kitágítja az ereket, ezáltal csökken a vérnyomás. Azonban szívbetegek, vese- és daganatos betegek, valamint kismamák csak szakorvosi konzultáció után fürdőzzenek a számukra megfelelő vízben.