A propagandával ellentétben az sem igaz, hogy a történelemben kizárólag fehér emberek lettek volna a rabszolgatartók. Valójában helytől és kortól függetlenül mindenütt használták ezt az olcsó kényszermunkaforrást, még feketék is: Az Egyesült Államokban 1830-ban tartott népszámlálás adatai szerint a dél-karolinai Charlestonban 407 fekete amerikainak voltak saját fekete rabszolgái és ez csupán egyetlen település.
De mi a helyzet a Bibliával? Az Ó- és az Újszövetség elfogadja, sőt támogatja a rabszolgaság intézményét – állítják azok, akik elsősorban a nyugati civilizációt teszik felelőssé a feketéket ért sérelmekért.
Távolról sincs azonban így. Először is, a Szentírás tartalmazza az első nagy rabszolga-felszabadítás történetét: az egyiptomi kivonulás során egy egész nép menekült meg a fizikai kényszerrel járó rabszolgalét nyomorúságából. De már ezt megelőzően, József története is arról szól, hogy a rabszolgának eladott fiatalembert Isten kiemeli abból a sorsból, amelyet testvérei szántak neki.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »