A diaszpóraközösségek általában élő emlékezet és a kulturális hagyományok folytonossága révén őrzik meg eredetükhöz való kötődésüket. Az Újvilágba került feketéknek és leszármazottaiknak az afrikai óhazához való viszonyát azonban meghatározza a rabszolgaság élménye, alakítják a szabadságért és egyenjogúságért vívott harc ideológiái, és nem utolsósorban az amerikai társadalomnak azok a reflexei (a kárpótlás kérdése, a nemzet születését 1619-hez, a rabszolgaság kezdetéhez kötő történelemhamisítás, a kritikai rasszelmélet kormányhivatalokban való oktatása stb.), melyek a megoldások helyett inkább mélyítik a faji sérelmeket.
Az ősi afrikai vallások reneszánszukat élik, és az elmúlt évtizedben egyre több fiatalt vonzottak át hagyományosan fekete keresztény felekezetekből. A Black Lives Matter színre lépése még inkább berobbantotta ezt a folyamatot.
A fiatal fekete nők százával hagyják el hagyományos – elsősorban keresztény – felekezeteiket és fordulnak afrikai okkult praktikákhoz, csatlakozva a nagyjából egy évtizeddel korábban fehér Y generációs társaik körében indult folyamathoz.