John Matze 24 éves korában, 2018-ban alapította meg a közösségimédia-felületet a nyilvánosságot kerülő Jared Thomsonnal. Matze és Thomson együtt tanultak programozni a Denveri Egyetemen, ahol szobatársak és legjobb barátok voltak. A meggyőződéses libertariánus Matze gondolkozására önmeghatározása szerint a legjobban a konzervatív és szabadpiaci közgazdász Thomas Sowell, illetve a klasszikus libertariánus írónő, Ayn Rand hatottak. Sosem kedvelte a „nagy központi tekintélyeket”, és ebbe a főnökeit is beleértette; tekintélyellenessége tehát élete minden területét jellemezte. Az eredeti elképzelés szerint egy olyan beépített funkciót akartak fejleszteni, melynek segítségével a techóriások megkerülésével tették volna tehetővé a hozzászólást különböző online médiafelületeken.
Bár a nyilvánosság előtt sokáig csak Matze neve volt ismert, tavaly novemberben a Wall Street Journal cikke feltárta, hogy Rebekah Mercer volt az első számú befektetőjük kezdetektől fogva. Elmondása szerint a Parler alapításának célja az volt, hogy egy semleges felületet biztosítsanak a szólásszabadságnak, mely a felhasználók adatvédelmére is következetesebben ügyel a fősodratú közösségi médiumoknál.
Mercer eleinte nem folyt bele az oldal napi ügyeibe, egyetlen kikötése az volt, hogy a platformon a felhasználók határozhassák meg, hogy milyen tartalommal találkoznak. Úgy fogalmazott: „A technológiai hűbéruraink növekvő zsarnoksága és hübrisze megköveteli, hogy valaki az adatbányászat elleni harc élére álljon, és kiálljon az online szólásszabadság védelme mellett.”
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »