A z elmúlt hetekben többször is láttuk, hogy a nagy közösségimédia-cégek milliárdos vezetői egyetlen tollvonással milliós felhasználószámú portálokat lehetetlenítettek el, illetve több tízmillió követővel rendelkező felhasználói fiókokat törölhetnek a felületeikről egyik pillanatról a másikra. Ezeket a döntéseket az érintett cégek az amerikai törvények védelme alatt kivitelezték, amelyek lehetővé teszik ezeknek a portáloknak, hogy a felelősségre vonás kockázata nélkül, a saját értékrendjüknek megfelelően (azaz szubjektíven) cenzúrázzák a portáljaikat használó felhasználók tartalmait. Képesek tönkretenni sokak megélhetését, és teljesen ki tudnak személyeket rekeszteni a közösségi kommunikációból, ahogy történt ez 2017-ben a meglehetősen ellentmondásos jobboldali melegaktivistával, Milo Yiannopoulosszal, most pedig Donald Trumppal is.
Trump fiókját először a Twitterről törölték, amit aztán, ezen felbátorodva, egy totális gátszakadással minden más közösségimédia-felület is követett. A dolog pikantériája, hogy a Twitter vezetője, Jack Dorsey Trump fiókjának törlését nem is az Egyesült Államokban tartózkodva hagyta jóvá, hanem elszigetelten, egy kis csendes-óceáni szigeten.
A baloldali média úgy igyekezett beállítani ezt a döntést, mintha Dorsey négy év szilárd ellenállás után „beadta volna a derekát” az óriási nyomás alatt, amit a Twitter alkalmazottai, illetve a cég vezetősége gyakorolt rá Trump posztjai és viselkedése miatt.