A zavargások akkor kezdődtek, amikor a korábbi elnök, Jacob Zuma megkezdte 15 hónapos börtönbüntetését, amelyet korrupciós vádak miatt szabott ki rá a bíróság. Zuma támogatói abban a tartományban kezdték el az indulatokat szítani, ahonnét a volt elnök származik, és az ebből kirobbant fosztogatás- és rombolássorozat nem is terjedt nagyon tovább KwaZulu-Natal tartományból, csak a szomszédos Guateng tartományba.
Ez azonban nem sokat segített a kialakult helyzeten, annak ellenére sem, hogy a többi hét tartományban nem történtek zavargások. Az érintett két tartományban keletkezik ugyanis a dél-afrikai gazdaság teljesítményének legalább 50 százaléka, itt található az ország gazdasági központja, Johannesburg, és a politikai központja, Pretoria is.
Zuma támogatói úttorlaszokat állítottak fel a főbb autópályákon. A zavargások aztán ebből fejlődtek tovább, amikor hatalmas tömegek kezdtek gyújtogatni és fosztogatni. Az okozott kár eléri a 1,5 milliárd dollárt, és az eltulajdonított javak értéke nagyjából 680 millió dollárra rúg. A kirabolt bankautomaták és elpusztított ruhaboltok mellett 161 bevásárlóközpontot rongáltak meg, 11 raktárt, nyolc gyárat és legalább 800 szupermarketet és italboltot fosztottak ki a tüntetők, akiket csak tízezer katona mozgósításával sikerült megfékezni.