Nem csak olimpiai rekordok dőlnek meg Tokióban: a héten a koronavírus napi esetszáma is csúcsot ért el a japán fővárosban. A járvány terjedése leginkább a fiatalok között gyorsult fel, és egyre többen szorulnak kórházi ápolásra is. Pedig Tokióban szükséghelyzetet rendeltek el még az olimpia előtt, amelyre már negyedszerre kerül sor tavaly április óta. Az intézkedésekkel azonban egyelőre nem lehet megállítani a vírus terjedését, amely többnyire a delta variánsnak tudható be. Szakértők szerint a napi fertőzéseknek 100 alatt kellene lenniük ahhoz, hogy az olimpiai játékok biztonságban lezajlódjanak, most viszont Tokióban már naponta több mint 2800-an betegednek meg.
Az olimpia megnyitójának hetéig a lakosság 35 százaléka kapta meg legalább az első dózist, 23 százalék volt azok aránya, akiket a második adaggal is beoltottak.
Japánban egyébként az elsők között jelent meg a koronavírus, amikor tavaly februárban Jokohama kikötőjében karantén alá került egy óceánjáró. A szigetországban azonban a súlyos esetek és a halálos áldozatok száma viszonylag alacsony maradt más országokhoz képest, annak ellenére, hogy sok az idős lakos és a sűrűn lakott nagyváros. A kezdeti sikeres védekezést egyrészt annak tudják be, hogy a járványügyi intézkedéseket, például a maszkviselést sokan betartották, általában nem jellemző a társadalomra a szoros fizikai érintkezés, és alacsonyabb a krónikus betegek aránya. Azonban a járványhelyzet tavaly év vége és január vége között, valamint március és május között rosszabbodott. Az egészségügyi ellátás tavaszszal az összeomlás szélére került több helyen. Oszakában például olyan drámai helyzet alakult ki, hogy súlyos állapotba került fertőzötteket már nem is tudtak fogadni a kórházak.