Kiégett tankról szemlélődő kisfiú a főváros, Kabul fölött.(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix)
Bár az Egyesült Államok és Afganisztán elmúlt húszéves kapcsolatának mérlege igen fájdalmas, 2021. szeptember 11-től (a Világkereskedelmi Központ és a Pentagon elleni merényletek 20. évfordulójától) azonban új irányba fordul mindez. Joe Biden amerikai elnök ígérete alapján ugyanis ezen a napon kell elhagynia az utolsó amerikai katonának is Afganisztán területét.
A 2021. február 29-i dohai megállapodás óta újból napirendre került az Afganisztánban állomásozó amerikai erők kivonásával egyidejűleg, hogy Washington terrorellenes háborúja is véget ér. A megállapodás az amerikai–afgán kapcsolatok szempontjából érdekes körülmények között született, hiszen Amerika a tálibokkal kötötte meg, így erről a konfliktus harmadik szereplője, az Ashraf Ghani elnök által vezetett kabuli kormányzat nem lett teljeskörűen tájékoztatva.
A Biden-adminisztráció szempontjából láthatólag a mihamarabbi megbékélés a fő prioritás, valamint a kényelmesebb, helyi felek közötti közvetítés az elsődleges cél; de emellett számolnak Afganisztánnal gazdasági szempontból, főként a fejlesztésekre és az újjáépítési alapokra támaszkodva, melyet az Egyesült Államok továbbra is a USAID finanszírozási rendszerén keresztül kíván fenntartani.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »