Mindez kevésbé lett volna vicces, amennyiben hosszabb időt vesz igénybe a helyreállítás, hiszen a magyar felhasználók száma is a 7 millió felé tart már, és többségük számára a Facebook szinte olyan „közműként” szolgál, mint a víz- vagy az áramellátás. Sokan nemcsak a családi-baráti kapcsolataik fenntartására használják az oldalt (és mellette a WhatsAppot és az Instagramot), hanem munkájuknak is szerves része. Talán nem meglepő, hogy a Facebook leállását tapasztalva sokan egyből azt gondolták, hogy az internet állt le.
Vagyis a technikai problémák és az óriásvállalattal kapcsolatos egyéb panaszok nem pusztán „techpiaci” érdekességek, hanem komplett társadalmak jövőjét befolyásoló komoly kérdések.
Az egyik legnagyobb port kavaró téma a gyermekek védelme. Úgy tűnik, a Zuckerbergék megregulázását tervező politikai, közéleti szereplőknek ez lehet a közös nevező. Az amerikai Szenátus fiatalkorúak védelmével kapcsolatos meghallgatásán elhangzott párhuzam a lényegénél ragadta meg a problémát : a közösségi média – illetve a mögötte álló bigtech vállalatok, elsősorban a Facebook – olyan, mint a dohányipar, a profit érdekében az emberi életek sem drágák a számára. A Facebook vezetői által eltitkolt kutatások pontosan arról szóltak, hogy tinédzserek tömegeit taszítja kilátástalanságba, depresszióba vagy akár öngyilkosságba mindaz, ami a közösségi oldalakon – különösen az Instagramon – éri őket.
Azt nem tudni, hogy Zuckerbergéket sikerül-e megregulázni. Nekünk, felhasználóknak és különösen szülőknek azonban ez egy újabb alkalom, hogy elgondolkodjunk, mennyi időt töltünk online.
Gyakrabban is leállhatna a Facebook…