Tovább erősödik az október elejei lengyel alkotmánybírósági határozatot követően kialakult heves disputa: október 21-én az Európai Parlament 153 ellenszavazat mellett 503 parlamenti képviselő támogatásával – és ebben az esetben a szavazati arányok is lényegesek – elfogadott határozatával kísérletet tett a lengyel testület állásfoglalásának „félresöprésére”.
A lengyel alkotmánybíróság még október elején hozta nyilvánosságra néhány általános megállapításra szorítkozó határozatát, amelyben kritizálta az Európai Uniót, mondván, hogy annak egyes intézményei túllépik az Unió alapszerződéseiben rájuk átruházott hatásköröket. Valamint kifogásolták, hogy az uniós jog „mindenek feletti” elsőbbsége lényegében ellehetetleníti a tagállamok, így Lengyelország önálló és szuverén államként való működését; az alkotmányos szintű lengyel rendelkezéseknek az állami működés során ugyanis a testület szerint érvényesülniük kell.
A lengyel bírósági határozat óriási visszhangot váltott ki Európában, számos alkotmányjogász, valamint maga az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is az Unió jogrendjével szembeni támadásként értékelte a helyzetet, amely „azonnali és kemény válaszlépést igényel”. Egyes politikusok pedig a döntésben a Polexit, vagyis Lengyelország Unióból való kilépésének előkészítését vélték felfedezni.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »