Kedden Amerika és Oroszország diplomatái Genfben tartottak csúcstalálkozót, hogy az ukrajnai helyzetet megtárgyalják, hiszen Európa keleti határa gyakorlatilag a háború szélére sodródott. A konferencia több más felsővezetői egyeztetés sorát nyitotta, amelyet Európa-szerte tartanak e héten annak érdekében, hogy elejét vegyék a feszültség felszínre törésének.
Szerdán a NATO képviselői találkoztak az orosz féllel Brüsszelben. A bilaterális találkozók során az amerikai küldöttséget Wendy R. Sherman vezeti, aki Obama alatt tető alá hozta a 2015-ös iráni nukleáris alkut (JCPOA). Amerika külügyminisztere, Anthony Blinken szerint nem lenne meglepő, ha az orosz fél a sértődés játékához folyamodna: vagyis túlzó követeléseinek be nem teljesedése esetén provokációt kiáltana és ezzel igazolná Ukrajna területi integritásának megsértését.
Washington egyszerre próbálja diplomatikus tárgyalások és szankciókkal való fenyegetődzés útján elkerülni az eszkalációt. A Biden-adminisztráció számos büntető lépést vázolt föl arra az esetre, ha a Kreml külföldi beavatkozás mellett határozná el magát. Ám ahogy erre több szakértő is felhívja a figyelmet, az elrettentés csak akkor fog beválni, ha Putyin költség-haszon elemzésében Oroszország mínuszba kerül; vagyis ha keményebb lesz a nyugati megtorlás, mint a nyereség Ukrajna megszállása által. Igencsak veszélyes matek ez egy olyan kontinensen, amely évtizedek óta nem tapasztalt nagy háborút.