A zsidó állam 1948-as kikiáltása óta titkos kapcsolat állt fent az észak-afrikai királyság és a közel-keleti ország között anélkül, hogy Marokkó hivatalosan elismerte volna Izraelt. 1994-ben egy párizsi diplomáciai találkozó hozta el az első nyilvános lépést: Izrael Rabatban, Marokkó Tel-Avivban nyitott összekötő irodát. Sajnos ezek élete rövidnek bizonyult: hat évvel később, a második intifáda során bezárták őket. Ebben az elmúlt több mint 70 évben a zsidóság létszáma az észak-afrikai királyságban 250 ezerről 2-3 ezer főre csökkent.
A Trump-adminisztráció utolsó pillanataiban, 2020. december 10-én állították helyre Izrael és Marokkó között a diplomáciai kapcsolatot az Egyesült Államok részvételével kötött háromoldalú megállapodás keretében, amely elismeri Marokkó szuverenitását a déli szomszéd, Nyugat-Szahara felett.
Nem véletlenül esett Izrael választása az észak-afrikai muszlim királyságra. Az izraeli külpolitika a Közel-Kelet egyetlen demokráciájaként, ellenséges államok gyűrűjében rá van kényszerítve, hogy árgus szemekkel kutassa, hol találhat gyenge pontot az ellenoldali tömb szereplői között.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »