A lapunk által megkérdezett személyekben a kárpátaljai identitáson kívül egy közös van: mindnyájan nevük elhallgatását kérték, mert az „ország érdeke” (értsd: az ukrán kormány) ellen beszélni egyet jelent a hazaárulással, amiért akár 15 év börtön és vagyonelkobzás járhat. Egybehangzónak tűnik a magyar beszámolókból, hogy eddig nem sokat érzékeltek abból a konfliktusból, ami a fejük fölött hatalmi szinten és a sajtó alapján már javában dúl. Ugyanakkor napról napra érezhetően nő a feszültség.
Egy Budapesten tanuló lány, akinek a családja Kárpátalján él, kifejtette, hogy érdemes tudatosítani a magyar olvasókban: tulajdonképpen 2014 óta háború van: minden egyes nap halnak meg emberek a Donyec-medencében. Éppen ezért a konfliktus állandó beszédtéma, a felbolydulás nem most kezdődött. A lakosságot viszont leginkább az foglalkoztatja, hogy miből élnek meg.
Egy ott élő férfi szerint (akinek még a közösségben betöltött szerepét is szigorúan titkosan kell kezelnem az ő biztonsága érdekében) a nyugati szalagcímek sokkal bombasztikusabbak, mint ahogy ők azt megélik. A feszültség egyelőre a magyar közösséget inkább csak közvetetten érinti.
Nagyon sokan tartanak attól, hogy ha kitör a háború, megérkeznek a behívók is.
HírdetésHírdetéshetilapLesz-e háború Ukrajnában?Az Egyesült Államok és a NATO szövetségeseitől származó hírszerzési adatokra hivatkozva a média október vége óta rendszeresen beszámol az orosz haderő és katonai felszerelések ukrán határhoz közeli mozgósításáról. Oroszország először tagadott, majd hisztériakeltéssel vádolta meg a Nyugatot. Ukrajna megszállása úgy tűnik, hamar megkezdődhet.hetilapKedves Olvasó!A nyugati lapok rettegve vázolják föl, miként szállhatja meg Oroszország bármelyik pillanatban Ukrajnát. Egyesek szerint Putyin Ukrajna déli részéről, az Azovi- vagy a Fekete-tenger felől támad majd, mások szerint a háború sújtotta keleti régiókba hatol be, és csak az a kérdés, hogy átkel-e a Dnyeper folyón Kijev irányába.hetilapKedves Olvasó!Bár Amerikának ránézésre semmilyen érdeke nem fűződik ahhoz, és főleg nyeresége nem származik abból, hogy megszegi az oroszokkal eddig fenntartott kényes status quót; kell, hogy legyen ráció amögött, hogy a Nyugat miért provokálja az orosz felet a NATO ukrajnai tevékenységével.