Máris ellentmondások kísérik Joe Biden júliusi közel-keleti látogatását, amely során Szaúd-Arábiába és Izraelbe is ellátogat majd. Az izraeli külügyminiszter, Jair Lapid szerint az út segítheti a Szaúd-Arábia és Izrael közötti diplomáciai viszony javulását, amely egyelőre hivatalosan nem működik. Vannak titkosszolgálati kapcsolatok, ugyanis Irán miatt a két ország a nézeteltérések ellenére is együttműködik, ez azonban nem jelent hivatalos diplomáciai kapcsolatot. Ráadásul Szalman király az egyik legrégebbi támogatója a palesztinoknak, és a hivatalos kapcsolatok megújítását ahhoz köti, hogy létrejöjjön az izraeli–palesztin kétállami megoldás.
Ennek ellenére Jair Lapid izraeli külügyminiszter arra számít, hogy mivel Biden elnök Izraelből utazik egyenesen Szaúd-Arábiába, ezzel azt is kifejezi: van nyitottság arra, hogy a diplomáciai kapcsolatok javuljanak a két ország között. Donald Trump elnöksége alatt úgy tűnt, hogy a tető alá hozott békemegállapodások sorában Szaúd-Arábia lesz a következő, ugyanis érdekes módon több kérdésben is egy irányba mozdulnak az érdekeik Izraellel.
Irán fenyegeti Szaúd-Arábia helyzetét a térségben, Izrael pedig elsősorban az atomfegyver fejlesztése miatt aggódik, így mindkét országnak érdeke, hogy Irán tervei kudarcot valljanak. Trump újraválasztása 2020-ban meghiúsult, és úgy tűnik, hogy ezzel a két ország közötti kommunikáció is megfeneklett, bár nem hivatalosan valószínűleg az Iránnal kapcsolatos biztonságpolitikai kérdésekben van némi együttműködés.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »