A közel két hete bekövetkezett tragédia forradalmi hangulatot és nem csillapodó tüntetési hullámot indított el Irán 31 provinciájában, de a világ számos országában is ezrek tüntetnek az iráni nagykövetségek előtt, az elnyomó iszlamista rezsim végét, és Hámenei ajatollah halálát követelve. Ilyen méretű és erejű megmozdulásra az iszlám köztársaság 40 éve alatt nem volt példa. Míg a Nyugat az elmúlt évek során igyekezett minden erejével a „béke vallása” narratívát képviselni, és a hidzsábviselést kulturális szokásként és nem az elnyomás eszközeként bemutatni, az iráni nők esete bizonyítja, hogy a szabadság és a rendszerváltás élet-halál kérdés a számukra.
Az iráni törvények előírják, hogy minden nő köteles köztereken elfedni haját az utolsó hajszálig, és laza, testvonalat nem mutató ruházatot viselni. A hidzsáb viselésének szabálya a szokásjognak megfelelően állandóan változik, Hasszán Roháni elnök ideje alatt például teljesen általános volt, hogy fejtetőig felengedték a nők a kendőjüket. Ha ennél hátrébb csúszott és így mutatkozott valaki nyilvánosan, akkor egy idő után a kendőt a viselője vagy a rámeredő szemek, az utcáról érkező „Igazítsd meg a hidzsábodat!” beszólások, vagy az erkölcsrendészet megrovására megigazította, de az ügy letartóztatást és börtönbüntetést is vonhatott maga után.
A 22 éves kurd lányt, Masa Aminit a teheráni erkölcsrendészet szeptember 13-án tartóztatta le, mikor az észak-nyugati határ menti Szakkez városából a fővárosba látogatott családjával. A hatóságok szerint megsértette az öltözködési szabályokat.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »