Ugyan az egykori trónörökös nem tölt be hivatalos pozíciót hazájában, sőt jelenleg száműzetésben él, szerepe az iráni diaszpóra körében az utóbbi időszakban igen megnövekedett, bizonyos körökben a jelenlegi Iszlám Köztársaság berendezkedésével szembehelyezkedő ellenzéki csoportosulások egyik szimbóluma.
Látogatása ugyan jelképesnek tűnik, de egyszerű protokollon jóval túlmutat, mivel sok esetben a szimbolikus események jelzésértékűek és tartalmi szempontból is erős töltetet hordoznak a térség közfelfogásában.
A nagy királyok örököse
Az izraeli látogatás önmagában is izgalmas a régióban zajló jelenlegi folyamatok tükrében, azonban a múltbeli események ismerete nélkül nehezen helyezhető el a mostani politikai és diplomáciai kontextusokban.
A Pahlavi-dinasztia uralmát 1979–ben döntötték meg, amely következtében el kellett hagyniuk Iránt, majd Egyiptomban találtak menedéket. Maga a sah Kairóban halt meg, végső nyughelye is itt található, halálát követően fia, Reza Kairóban felesküdött, jelezve saját és családja további igényét a pávatrónra. Azonban arra, hogy uralkodóként visszatérjen, igen csekély volt az esély. Az Egyesült Államokban telepedett le, ellenzéki szerepe ekkortól datálódik, Apja rendszere miatt személye jelenleg igen megosztó az ellenzéki körökben is. Ennek elsődleges oka, hogy a sah rendszerében nemcsak a vallási hátterű csoportok tagjait figyelték meg és üldözték, hanem azokat a baloldali tömörüléseket, szervezeteket is, amelyeket veszélyesnek tartottak a fennálló rendszerre nézve.