Amerikai képviselőházi elnök és tajvani elnök első alkalommal találkozott az Egyesült Államok területén, igaz, mindkét fél hangsúlyozta, hogy a hivatalos állami vezetőknek szóló tiszteletadás elmaradt, és az elnök asszony útja magánút. A Kínai Népköztársaság Los Angeles-i főkonzulja bírálta a találkozót, mint olyan eseményt, amely nem szolgálja a térség békéjét, stabilitását és biztonságát, valamint arra figyelmeztetett, hogy a politikai találkozó alááshatja a kínai–amerikai kapcsolatok politikai alapját. Ugyanezen a napon a kínai haditengerészet hajókat küldött Tajvan közelébe, a hivatalos pekingi indoklás szerint „közös őrjáratra és felülvizsgálatra”.
Nem érzi úgy, hogy Tajvan különleges státusza egyfajta felelősséget ró az ön országára? Úgy tűnik, hogy egyetlen látogatásból is komoly nemzetközi felhördülés lehet, gondoljunk csak a korábbi házelnök, Nancy Pelosi tajvani útjára, és annak súlyos következményeire. Kína ezeket a megmozdulásokat provokációnak minősíti, és akár katonai erők bevetésével is reagál…
– Nem ez az első eset, hogy egy demokratikusan megválasztott tajvani vezető útba ejti az Egyesült Államokat úgy, hogy közben meglátogatja a dél-amerikai és közép-amerikai szövetségeseit. Az amerikai elnökök számára pedig mindig is fontos volt, hogy a tajvani vezetőt méltósággal és tisztelettel, biztonságos körülmények között fogadják. Álláspontom szerint a kínai kormány túlreagálja a mostani látogatást, nincs okuk arra, hogy ilyen érzelemdúsan viselkedjenek. Az elnökünk látogatása Amerikában nagyon gyakorlatias jellegű. Ez a gesztus egyrészt a tiszteletről szól, másrészt pedig arról, hogy az Egyesült Államok biztonságos és megfelelő átszállási lehetőséget teremtsen az elnök számára.