Az ukrajnai háború a nyugati diplomácia Waterlooja, ami nem most kezdődött, hanem 15 évvel ezelőtt, a minszki egyezménnyel, és tovább folytatódott 2014-ben az Egyesült Államok által támogatott ukrajnai puccsal – állítják a Hetek által megkérdezett biztonságpolitikai szakértők. Amerika ebben a folyamatban elveszítette a világ háromnegyedének támogatását, cserébe viszont egyre markánsabban kívánja érvényesíteni dominanciáját az európai térségben, különösen annak keleti felén.
„Az Egyesült Államok és európai szövetségesei a leginkább felelősek a mostani válságért” – ezt a megállapítást nem most, hanem 11 évvel ezelőtt, 2014-ben megjelent cikkében tette John J. Mearsheimer világhírű amerikai politológus, amelyben megjósolta – pontosabban logikus következtetésként levezette – az orosz–ukrán háborút.
A Nyugat kudarca az ukrajnai válság című tanulmányában Mearsheimer kifejtette, miszerint az Egyesült Államok és a Nyugat provokálta ki az ukrajnai háborút azzal, hogy kilátásba helyezte Ukrajna NATO-tagságát. A Chicagói Egyetem professzora szerint nyugaton az a nézet uralkodik, hogy az ukrajnai válságot szinte kizárólag az orosz agresszió okozza. „E logika szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök a Krím annektálásához folyamodott, hogy megvalósítsa dédelgetett álmát, a szovjet birodalom feltámasztását, és ezt követően megpróbálhatja ellenőrizni egész Ukrajnát és Kelet-Európa többi országát. Az elmélet apologétái szerint Viktor Janukovics elnök 2014. februári elűzése csak ürügy volt Putyin számára, aki elrendelte az orosz csapatoknak, hogy foglalják el a szomszédos állam egy részét” – írja Mearsheimer, aki szerint azonban ez téves nézőpont, és a konfliktus fő oka a NATO keleti terjeszkedése, és Ukrajna eltérítése az orosz pályáról, valamint integrálása a nyugati világba.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »